Wszyscy, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek będą mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i refleksją uczestnicząc w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki powstałego z inicjatywy MBP w Hrubieszowie. Spotkania są otwarte i odbywać się będą raz w miesiącu w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Klubowicze dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej. Instytucją koordynującą działalność klubów w województwie jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna imienia H. Łopacińskiego w Lublinie. Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz British Council. DKK to ciekawa wymiana poglądów na temat literatury, a przede wszystkim  dobra zabawa i miłe towarzystwo.

Dyskusyjny Klub Książki „Lekturynki” działa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie od września 2008 roku. Opiekunkami klubu i moderatorkami spotkań są panie Małgorzata Sidorska i Małgorzata Serafin. Klub zrzesza 25 uczniów, którzy lubią czytać, rozmawiać o książkach oraz świetnie się bawić w swoim gronie. Tematy spotkań są bardzo różnorodne; od tradycji świątecznych, poprzez bezpieczeństwo w sieci i zagrożenia internetowe do spotkań autorskich. Klubowicze z niesłychaną pasją angażują się we wszystkie wspólne działania.

Biblioteka promując czytelnictwo organizuje dla mieszkańców miasta spotkania autorskie i promocję książek. Gośćmi są zarówno autorzy regionalni jak i osoby znane w całej Polsce. Odbiorcami spotkań są dzieci, młodzież, dorośli, pasjonaci regionalizmu, miłośnicy książek. 

Dzięki działalność Dyskusyjnych Klubów Książki, przy współpracy z Instytutem Książki, MBP 1-2 razy do roku może gościć znaną osobę na spotkaniu autorskim w Hrubieszowie.