Bibliotekarz Proponuje
Zróbmy eksperyment i spróbujmy rozwiązać (z grubsza) dylemat: co lepsze - książka czy film? Co jest bardziej wciągające i twórcze? Wielu zakrzyknie, że przecież to jasne: tak, film! We współczesnym, skomercjalizowanym i zwizualizowanym świecie króluje potężny i wszechobecny przemysł filmowy, Oscary i inne znane nagrody filmowe, a reżyserzy i aktorzy to jedni z największych celebrytów naszych czasów. To wszystko prawda. Jednak ośmielę się wybrać książkę i taką samą decyzję podjęłabym nie raz, a wiele razy! Właśnie – co takiego jest w słowie pisanym, a czego nigdy nie da nam nawet świetnie nakręcony przez renomowanego reżysera, drogi i z najlepszą obsadą aktorską, film? Do głowy od razu przychodzi mi „oczywista oczywistość” zupełnej kreacyjnej swobody podczas czytania. To czytelnik, a nie ktoś z zewnątrz, nawet najbardziej genialny i utytułowany, ma możliwość wyobrażenia sobie tych czy innych aspektów świata przedstawionego. Nikt nam, odbiorcom literatury, niczego definitywnie nie może narzucić (oprócz opowiedzianej oczywiście przez pisarza historii, ale takie jego prawo). Reszta zależy od nas – od naszej wyobraźni, pomysłowości, wrażliwości, empatii. W miarę mijających lat życia i nabywania doświadczenia tę samą książkę, czytaną kiedyś, można odkryć na nowo, przeżyć ją inaczej, dostrzec nowe wartości. Żaden film nie odda przy tym wiernie i dokładnie tego wszystkiego, co jest w książce „między wierszami”, swoistego jej klimatu. Zatem górą książka, drodzy czytelnicy i książkożercy!
Jest krew, … - Stephen King
Autor jest niekwestionowanym mistrzem horroru i kryminału. Jego opowieści, to gotowe scenariusze do filmów:
„Cujo”, „Skazani na Shawshank”, „Zielona mila”, „Cmętaż zwierząt”. Pisze również opowiadania. Ma ich w swoim dorobku sporo. Tym razem cztery: „Telefon Pana Harigana”, „Życie Chucka”, tytułowe - „Jest krew, są czołówki” i „Szczur”. Zło nieustannie krąży wokół nas, lecz przyjaźń między ludźmi pokazuje, że można je uchwycić i przy wsparciu przyjaciół zniszczyć. W takich chwilach zaczyna się doceniać drobne przyjemności i zwyczajność kolejnych dni.
- Opublikowano: 01 marzec 2021
Córka fałszerza (tom1-3) - Joanna Jax
Ta pasjonująca (jak zwykle u autorki – niezrównany „styl Jaxowski”) saga rodzinna rozpoczyna się w Berlinie w 1923 roku, kończy w Paryżu - w 1951 roku. Jedenastoletnia Judith Kellerman, córka utalentowanego żydowskiego malarza i znawcy dzieł sztuki, na razie dopiero przeczuwa, że nad jej sielskim i dostatnim dzieciństwem zaczynają zbierać się ciemne chmury…
- Opublikowano: 01 marzec 2021
Stokrotki na śniegu - Richard Paul Evans
Autor co zaplanował, to napisał – współczesną „Opowieść wigilijną” . Ebenezar Scrooge, to w jego opowiadaniu - James Kier. Współczesny „Scrooge” ma żonę i syna, lecz są dla niego nieważni. Żona jest umierająca i nie pasuje do jego wizerunku – postanawia rozwieść się, a syn rozpoczynający studia, to kłopotliwy ciężar.
- Opublikowano: 23 listopad 2020
Matki i córki - Ałbena Grabowska
Niebanalna i zaskakująca literatura kobieca. Autorka na przemian przedstawia poruszające losy kobiet na tle burzliwych wydarzeń historycznych dziewiętnastowiecznej i dwudziestowiecznej Polski – aż po czasy współczesne.
- Opublikowano: 23 listopad 2020
Opowieści babci Gruni. Mysi Ród - Część pierwsza
Kochane maluchy! Przedstawiam Wam babcię Grunię, która jest starym, mądrym grzybem hubą w zielonym lesie i z wysokości drzewa, na którym mieszka, przygląda się w wielką uwagą i wyrozumiałością przygodom rodziny Mysich – rodziców oraz ich dzieci, Zuzi i Teosia.
- Opublikowano: 24 wrzesień 2020
Róże z Petersburga - Joanna Jax
Początek okrutnego wieku XX, a w nim krwawa cezura – I wojna światowa i rewolucja październikowa w Rosji z ich wszystkimi bezwzględnymi konsekwencjami politycznymi i gospodarczymi, ale także dramatami osobistymi bohaterów.
- Opublikowano: 24 wrzesień 2020
Przygody Fenka („Duma”, „Empatia” - tekst: Dominika Gałka)
Seria „Przygody Fenka” przeznaczona jest przede wszystkim dla przedszkolaków i w prosty sposób, na życiowych przykładach tłumaczy dzieciom, czym są emocje, uczucia i pojęcia z nimi związane, niezbędne w relacjach społecznych. Z perypetii rodziny Fenka każde dziecko dowie się, czym jest np. duma oraz tego, że mogą być różne jej odcienie.
- Opublikowano: 10 czerwiec 2020
Boskie zwierzęta - Szymon Hołownia
Książka o duchowości zwierząt, o ich odwiecznej, bezsłownej więzi ze Stwórcą, niematerialnym potencjale, którego, my ludzie, przekonani o własnej ewolucyjnej wyższości, z reguły nie dostrzegamy, nie doceniamy i nie wykorzystujemy. Zapominamy, że „bracia mniejsi” są integralną i ważną częścią natury, bytami stworzonymi przez Boga przed człowiekiem. Już ten fakt powinien nam dać do myślenia…
- Opublikowano: 10 czerwiec 2020
Opowiem ci mamo” („… co robią narzędzia”, „…. co robią pociągi)
Wspaniale ilustrowana seria „Opowiem ci mamo” („… co robią narzędzia”, „…. co robią pociągi”) to wierszowana kopalnia wiedzyo zawartości skrzynki narzędziowej oraz budowie i historii pociągów, a także o dworcach i znanych szlakach kolejowych. Na pewno zainteresuje zwłaszcza małych chłopców, ale i dużych, których zamiłowanie do dziecięcych kolejek jest powszechne.
- Opublikowano: 10 marzec 2020
Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris
„Lale szpera przez chwilę w torbie, po czym wyciąga przepiękny srebrny pierścionek z pojedynczym diamentem. Wręcza go jej.
- Jest twój.
Gita nie odrywa oczu od błyszczącego w promieniach słońca kamienia.
- Skąd go masz?
- Od dziewczyn z „Kanady”. Wynoszą dla mnie klejnoty i pieniądze. To za nie kupuję jedzenie i lekarstwa, które wam przynosiłem. Śmiało weź go.
Gita wyciąga rękę po pierścionek, ale cofa ją w pół gestu.
- Nie, zatrzymaj go lepiej. Zrób z niego dobry użytek.
- Dobrze. - Lale chowa pierścionek do torby”.
- Opublikowano: 10 marzec 2020
Zostań ze mną - Tucker K. A
Często dzieci powtarzają błędy rodziców. Czy dlatego, że nie rozmawiają ze sobą, a może nie słuchają siebie podczas rozmowy? Rodzice Calli Fletcher kochali się, lecz ostatecznie też rozstali. Ojciec świetnie się czuł w surowych warunkach Alaski i kochał tamtejszych ludzi oraz swoje samoloty. Matka kochała duże miasta, ludzi, parki, teatr, operę i swoją kwiaciarnię.
- Opublikowano: 10 marzec 2020
Ta jedna miłość - Dorota Milli
Dylemat wielu współczesnych kobiet i dziewcząt – jak i gdzie znaleźć tego jedynego? W dodatku jedynego, który zaakceptuje nadmierne krągłości oraz bezgraniczną miłość do czekolady i wszelkich słodkości. Florentyna, polska księgowa nieco po trzydziestce, pracująca w Londynie, przed weselem przyjaciółki ze zdumieniem zauważa, że znowu (nie wiadomo, w jaki sposób) przytyła, a piękna, zielona suknia, która jeszcze miesiąc temu pasowała jak ulał, niebezpiecznie trzeszczy w szwach, tamując oddech jej właścicielce.
- Opublikowano: 19 grudzień 2019
Astrid Lindgren - Madika z Czerwcowego Wzgórza (t.1), Madika i berbeć z Czerwcowego wzgórza”(t. 2)
Pełna wdzięku i humoru barwna opowieść o dwóch dziewczynkach, siostrach, nierozłącznych jak przysłowiowe papużki, mieszkających na wsi, na Czerwcowym Wzgórzu. Siedmioletnia Madika bardzo chce i stara się z całych sił być grzeczną, dobrze ułożoną i miłą dziewczynką, ale zupełnie jej to nie wychodzi. A wszystko przez jej niesamowite, fantastyczne pomysły, które z prozaicznego, codziennego dnia robią nagle dzień pełen niezwykłych przygód!
- Opublikowano: 19 grudzień 2019
Pippi Pończoszanka - Astrid Lindgren
Przezabawna, dziewięcioletnia dziewczynka z rudymi warkoczykami i mnóstwem piegów na perkatym nosku za nic ma świat dorosłych i panujące w nim reguły. Woli radzić sobie sama, (bo jej tato jest kapitanem i - jak twierdzi córka – królem Murzynów na nieznanej wyspie), ma przecież torbę pełną złotych monet i mieszka sama w Willi Śmiesznotce, nie licząc małpki Pana Nillsa i konia.
- Opublikowano: 19 grudzień 2019
"NYPD RED - Czerwony alarm" - James Patterson
Nowy York – wielka aglomeracja miejska. Z jednej strony wielkie pieniądze, a z drugiej bieda. Czy ludziom, z pieniędzmi, wolno wszystko? Są panami życia i śmierci, tych maluczkich ?
- Opublikowano: 08 marzec 2019
"Ks. Piotr Glas - Dzisiaj trzeba wybrać - o potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych" - Tomasz P. Terlikowski
To jak rozmowa w studiu, program publicystyczny. Redaktor zadaje pytania swojemu gościowi aby zbytnio się nie rozpędził i nie stracił głównego wątku. Ks. Glas jest przekonany o słuszności swoich działań. Mówi też o rozterkach i wewnętrznej walce ze swoimi słabościami, a przy tym stara się pomóc tym, którzy go o to proszą - osobom świeckim i kapłanom również. Nikogo nie krytykuje, nie ocenia i nie przekreśla.
- Opublikowano: 08 marzec 2019
Elżbieta Zubrzycka - "Alkohol i jego tajemnice"
Czym jest alkoholizm? W jaki sposób wpływa na funkcjonowanie poszczególnych członków rodziny nim dotkniętej?
- Opublikowano: 08 marzec 2019
Elżbieta Zubrzycka - "Egzaminy bez spiny"
Matura - czy da się ją bezboleśnie przeżyć? A może jakieś skuteczne sposoby na szybką i łatwą naukę dużych partii materiału, w dodatku dającą radość i przyjemność? Autorka tej książki przekonująco udowadnia, że tak, właśnie tak! Podaje w prosty sposób, z punktu widzenia ucznia, jak najlepiej się uczyć, jak opanować lęk przed porażką i oceną oraz przekuć go w maturalne zwycięstwo i satysfakcję po pomyślnie zdanym egzaminie.
- Opublikowano: 08 marzec 2019
Hanni Műnzer - "Miłość w czasach zagłady"
"-Dlaczego przyłączyłaś się do ruchu oporu? Myślałam, że jesteś aktorką."
Marlene powoli obróciła się ku przyjaciółce. Jej oczy błyszczały, kiedy przyjęła wystudiowaną pozę i zadeklamowała:
-"Piekło jest puste. Wszyscy szatani są tutaj". - Następnie już naturalnym tonem, dodała: -
To z "Burzy" Szekspira, chérie. Moją sceną jest teraz cały świat".
- Opublikowano: 08 marzec 2019
Aleja siódmego anioła - Renata Kosin
Julia jest młodą pisarką, która znajduje się w szeregu najpoczytniejszych, współczesnych autorów. Tragedia, która staje się jej udziałem, a przez to i jej bliskich sprawia, że popada w głęboką depresję. Opuszcza kochającego męża, dwójkę małych synków i zrozpaczoną matkę. Przestaje pisać. Cyt.:
„.. – Nie zasługuję na nich – szepcze Julia.
- Ale oni na ciebie na pewno. Potrzebują cię, musisz do nich wrócić! – odkrzyknęła matka z desperacją…”
- Opublikowano: 18 grudzień 2018