Czy bez plastiku można żyć? – jak jeszcze mogę ograniczyć plastik w moim otoczeniu

Każdy codziennie robi zakupy, warto więc nosić torbę wielokrotnego użytku na zakupy. Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania jej za każdym razem, jak wychodzi się z domu. Wówczas nawet na spontanicznych zakupach, nie będzie potrzeby kupowania przy kasie plastikowej torby.

Przy okazji tematu „ekotorby” przypominamy, że aby dostać taką piękną bawełnianą torbę należy odwiedzić naszą bibliotekę co najmniej pięć razy, przy każdej wizycie wypożyczając przynajmniej jedną książkę.

Akcja trwa do 19.12.2020 r.

Jak zamówić jedzenie na wynos i nie generować plastikowych śmieci?!

Sprawdziliśmy to, zrobiliśmy rekonesans hrubieszowskich restauracji pytając która z nich jest w stanie dostarczyć danie w ekologicznych opakowaniach. Wyniki sondy były zaskakujące.

W większości naszych restauracji używa się styropianowych opakowań na zupy, sałatki i drugie dania, dodatkowo z woreczkiem foliowym i kompletem sztućców. To sporo odpadów!

Wyjściem z sytuacji może być zamawianie potraw pakowanych w papierowe pudełka, czyli pizze i hamburgery. Bardzo ekologiczna jest też tradycyjna hrubieszowska zapiekanka na piętrze.

Na dziś tylko jedna restauracja pakuje jeden ze swoich wyrobów- sałatki w papierowe misy (pokrywa niestety z plastiku). Jest jednak nadzieja, oto dwie duże hrubieszowskie restauracje zadeklarowały otwartość na ekologicznych klientów i poważnie potraktują temat, zorientują się w ofercie i może już wkrótce będzie można zamawiać posiłki zgodnie z „ekosumieniem”. Bardzo nas to cieszy, pomimo prawdopodobnego niedużego zwiększenia kosztów zamówienia.

Czy wiesz, że z zużytej plastikowej beczki możesz zrobić ekologiczne szambo na swojej działce.

Takie szambo naprawdę super się spisuje, a do oczyszczania z odchodów używamy specjalnych bakterii. Jak podaje producent: „Enzymatyczny preparat do biodegradacji zawartości szamba oraz przydomowych ekologicznych oczyszczalni ścieków systematyczne zmniejsza częstotliwość opróżnienia szamb, zmniejsza ilość osadów w zbiornikach, upłynnia ich zawartość, ułatwiając biologiczny rozkład lub wywożenie”.


opublikowano: