Czym są prawa? Kto je nadaje, kto egzekwuje? Świadomość własnych praw i historia związana z Prawami Kobiet, o ich pozycji społecznej w Polsce i na świecie rozmawiali hrubieszowscy seniorzy z Klubu Złotego Wieku działającego przy HDK, temat związany jest z Rokiem Praw Kobiet, który właśnie obchodzimy.
Seniorzy, po zapoznaniu się z pracą metodą Marii Montessori, zasmakowali w edukacyjnych spotkaniach. Połączone siły biblioteki i domu kultury, po dostrzeżeniu potrzeby i otwartości osób starszych, postanowiły kontynuować systematyczne prowadzenie takich spotkań. Ustaliliśmy, że jeden wtorek w miesiącu poświęcony zostanie rozwojowi wiedzy i stanie się przestrzenią do dyskusji na ważne dla seniorów tematy.
27.02.2018 r. odbyło się pierwsze takie spotkanie. Tematem był Rok 2018, jako Rok Praw Kobiet. Na spotkaniu wykorzystaliśmy fragmenty filmu dokumentalnego Sufrażystki Ani służące, ani prostytutki, w reżyserii Michela Dominiciego.
Film przedstawia historię ruchu sufrażystek. W drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii kobiety zaczęły organizować kampanie w walce o prawa wyborcze. Nierówność społeczna, która ich dotykała długo była ignorowana przez opinię publiczną. Dopiero w 1928 r., za sprawą działań aktywistek, zwanych sufrażystkami nastąpiły zmiany. Dzięki ich determinacji, w przeciągu 10 lat Wielka Brytania całkowicie przedefiniowała pojęcie obywatelstwa oraz wprowadziła powszechne prawo wyborcze. Kobiety, które dotychczas były uznawane za gorsze i były trzymane z dala od spraw politycznych, od tego momentu mogły wyrażać swoją opinie na równi z mężczyznami. Film śledzi historię rewolucji, koncentrując się na drodze pięciu kobiet, które poświęciły swoje życie walce o równość i sprawiedliwość. Niektóre z nich opowiadały się za obywatelskim nieposłuszeństwem czy też lobbingiem członków parlamentu. Inne – wybrały drogę prowokacji i przemocy, nawet, gdy ich działania prowadziły do więzienia lub śmierci. Niezależnie od drogi, którą obrały, to dzięki ich determinacji, politycznemu zawzięciu i nowoczesnemu podejściu, ostatecznie wygrały.
W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Wraz z uczestnikami zastanawialiśmy się czy korzystamy ze swoich praw i przywilejów, czy w pełni wykorzystujemy własny potencjał? Jak wyglądała sytuacja zawodowa naszych matek, babć i jak wygląda teraz? Czy pokoleniu młodych kobiet żyje się łatwiej?
Był to świetny materiał do ciekawej i wartościowej dyskusji, prowokujący do przemyśleń, dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i poszerzył horyzonty.
















