Biblioteka. Włącz się w to! Czyli Lubelski BiblioLAB 2023

20 października (piątek) zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji BiblioLABu Lubelskiego. Tym razem motywem przewodnim jest szeroko rozumiane włączenie, inkluzja i otwartość na innych.

Tegoroczny BiblioLAB odbędzie się w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau (ul. 3 Maja 10 w Hrubieszowie). Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek – publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych – w województwie lubelskim. Jest to wyjątkowa okazja do wspólnej pracy i wymiany doświadczeń.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona, więc długo się nie zastanawiaj i już 25 września wypełnij formularz zgłoszeniowy. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 5 października lub wyczerpania miejsc.

Organizatorzy Lubelskiego BiblioLABu 2023:

Stowarzyszenie LABiB

Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau

Lubelski BiblioLAB 2023 jest jednym z 8 BiblioLABów odbywających się tej jesieni w całej Polsce. Łączy je wspólna tematyka i formuła spotkania, a wyróżnia dopasowanie do potrzeb lokalnych społeczności bibliotekarskich.

Organizatorem ogólnopolskim jest stowarzyszenie LABIB, które działa na rzecz bibliotekarek i bibliotekarzy, bibliotek oraz ich użytkowników i użytkowniczek w myśl zasady „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły”.

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek

Agenda:

9.30 rejestracja uczestników

10.00 oficjalne otwarcie i wykład wprowadzający

10.30 warsztat: Biblioteczny dobrostan czyli o tym co jest ważne w bibliotecznym działaniu

12.00 prezentacje dobrych praktyk

12.30 słodki poczęstunek

13.00 warsztat: Pobawmy się! Jak stworzyć escape room dla dzieci i młodzieży w bibliotece

14.30 oficjalne podsumowanie Lubelskiego BiblioLABu

15.00 zakończenie wydarzenia

Wydarzenia towarzyszące:

wystawa tradycyjnej fotografii Mariusza Tomczuka pt.: Miasteczko

17.00 spotkanie autorskie z Maksem Czornyjem

OPIS WARSZTATÓW:

1. Biblioteczny dobrostan czyli o tym co jest ważne w bibliotecznym działaniu. Warsztaty są świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie m.in. o tym, za co lubimy swoją pracę, z czego czerpiemy motywację, co i kto pozytywnie wpływa na nas w bibliotecznym działaniu. W trakcie ich trwania będziemy sporo dyskutować, tworzyć i przypominać sobie o tym, za co lubimy swoją biblioteczną codzienność. Warsztaty są idealną okazją do tego, by pomyśleć o sobie na nowo „ja – bibliotekarka/rz”, a także przyjrzeć się swojemu codziennemu działaniu w bibliotece.

Prowadząca Karolina Suska – edukatorka, trenerka, tutorka. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury i Szkoły Trenerów. Przez 10 lat zarządzała instytucją kultury. Prowadzi działania aktywizujące społeczności skupione wokół bibliotek i domów kultury. Trenerka m.in. w projektach: „Zaproś nas do siebie!”, „B.L.I.S.K.O.”, „Konwersja cyfrowa domów kultury”, „Akademia Animatorek Społecznych” itp.. Realizatorka wielu szkoleń rozwojowych dla pracowników instytucji kultury. Nagradzana na poziomie lokalnym i krajowym za swoją aktywność społeczną i kulturalną.

2. Pobawmy się! Jak stworzyć escape room dla dzieci i młodzieży w bibliotece. Łamigłówki, rywalizacja, dobra zabawa – to najlepsze połączenie. Podczas warsztatu uczestnicy wezmą udział w skróconym escape roomie. Dowiedzą się jak opracować scenariusz, jakie mogą być zadania, jakie są wyzwania – czyli jak przygotować pokój zagadek w bibliotece.

Prowadząca: Anna Wysocka – bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Piasecznie, członkini Stowarzyszenia LABiB. W pracy łączy wiele ról: bibliotekarki, organizatorki, realizatorki, koordynatorki. Uwielbia wymyślać, planować i organizować wciąż nowe rzeczy. Organizuje spotkania autorskie oraz inicjatywy związane z czytelnictwem. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z kodowania, escape roomy, gry i lekcje biblioteczne. Tworzy ofertę biblioteki wraz z czytelnikami. Wyznaje jedną z zasad Google „praca powinna być wyzwaniem, a wyzwanie powinno być zabawą”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa

ZAREJESTRUJ SIĘ!


opublikowano: