W dobie urządzeń mobilnych internet stał się integralną częścią życia – nie tylko dorosłych, ale i dzieci oraz młodzieży. Z jednej strony to potężne narzędzie, które łączy komputery, smartfony i tablety na całym świecie w jedną, globalną sieć. Dzięki temu mamy dostęp do tej samej wiedzy, gier, aplikacji i możemy rozmawiać z osobami na odległość, ucząc się i bawiąc. Jednak, tak jak na całym świecie, w internecie obok wspaniałych i pożytecznych rzeczy, kryją się też zagrożenia i pułapki.
Umiar to klucz do zdrowia. Podczas Tygodnia Biblioterapii mieliśmy przyjemność gościć uczniów z Klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1, aby wspólnie przyjrzeć się pozytywnym zastosowaniom nowych technologii oraz ich negatywnym wpływom, gdy są używane zbyt często. Nowe technologie mają ogrom zalet, ale korzystanie z urządzeń ekranowych zbyt długo i za często może mieć negatywny wpływ na: Rozwój mózgu, Samopoczucie (powodując zmęczenie, ból oczu czy głowy), Czas (bardzo łatwo nie zauważyć, jak szybko mija). Dlatego tak ważne jest, aby czas spędzany przed ekranem był krótki, ustępując miejsca innym, rozwijającym aktywnościom – zabawie z rodzeństwem, wyjściom na dwór czy wspólnemu czytaniu książek z rodzicami.
Lekcja Majki: Nie ufaj obcym w sieci Podczas spotkania uczniowie poznali historię Majki, która nawiązała korespondencję z „koleżanką” poznaną w internecie. Okazało się, że za tym profilem mogła kryć się zupełnie inna osoba. Ta biblioterapeutyczna bajka niosła ze sobą niezwykle ważne przesłanie: W internecie nie zawsze wiesz, z kim tak naprawdę rozmawiasz. Chroń swoje dane i prywatność!
Wszystkim uczniom z Klasy 3a dziękujemy za aktywny udział w dyskusji i mamy nadzieję, że wynieśli z niej wiedzę, która pomoże im bezpiecznie i mądrze korzystać z cyfrowego świata!
















