Czy porażka musi być końcem? Razem z 6-latkami z Niepublicznego Przedszkola „Gniazdko” udowodniliśmy, że wręcz przeciwnie – może być początkiem rozwoju, budowania wewnętrznej siły i zmiany myślenia. Kolejne spotkanie z cyklu bajkoterapii poświęciliśmy właśnie nauce radzenia sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą nam, gdy coś idzie nie po naszej myśli.
Czego uczy się dziecko, potrafiąc radzić sobie z porażką?
- Większej pewności siebie – budowanej na przekonaniu, że błąd nie definiuje ich wartości.
- Odwagi – do podejmowania kolejnych wyzwań mimo ryzyka niepowodzenia.
- Empatii – lepszego rozumienia rówieśników, którzy również przeżywają trudności.
Podczas zajęć dzieci podzieliły się swoimi marzeniami oraz opowiedziały o przeszkodach, jakie spotykają na swojej drodze. W zrozumieniu tematu pomogła im historia pandy Piko, która pokazała przedszkolakom, że przegrana to jedynie cenna lekcja.
Ważnym elementem spotkania było ćwiczenie praktyczne – rzut piłką do obręczy. Dzieci mogły na własnej skórze doświadczyć emocji związanych z sukcesem oraz tych, które pojawiają się przy pudle. Wspólnie wypracowaliśmy wniosek, że każda próba przybliża nas do celu.
Zwieńczeniem zajęć było wręczenie pamiątkowych medali. Zrezygnowaliśmy jednak z tradycyjnych odznaczeń za zwycięstwo na rzecz „medali za odwagę do spróbowania”. Chcemy w ten sposób promować postawę pełną determinacji i chęci do nauki, która jest kluczowa w dalszym rozwoju każdego młodego człowieka.



















