Empatia to umiejętność wejścia w czyjeś buty, ale bez deptania po jego palcach. To również budowanie mostów w miejscach, gdzie inni wolą stawiać mury. Właśnie te idee przyświecały ostatnim zajęciom z bajkoterapii, w których uczestniczyli uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Podczas warsztatów zorganizowanych we współpracy z biblioteką, uczniowie zastanawiali się, dlaczego wrażliwość na drugiego człowieka jest siłą, a nie słabością. Głównym punktem programu były ćwiczenia praktyczne, które pozwoliły teorii wybrzmieć w działaniu.
W butach innego człowieka Uczniowie, pracując w grupach, losowali „buty” oraz przypisane do nich krótkie opowieści. Ich zadaniem było odczytanie emocji bohaterów i zaprezentowanie ich w formie krótkich scenek. Mimo początkowych, niewielkich trudności z oddaniem skomplikowanych uczuć, grupy wykazały się ogromną kreatywnością i zrozumieniem dla perspektywy drugiego człowieka.
Super-Skaner: Zmiana perspektywy Niezwykle ważnym elementem zajęć było ćwiczenie „Super-Skaner”. Pozwoliło ono uczniom zrozumieć, że trudne zachowania rówieśników często mają drugie dno. Zamiast oceniać kolegę jako „nieznośnego”, skaner podpowiadał komunikat: „czuje się niepewnie, bo nie rozumie zadania”. Dzięki temu uczniowie zauważyli, że empatia chroni nas przed braniem wszystkiego do siebie i zmienia chęć ataku w chęć niesienia pomocy.
Złote Zasady na przyszłość Efektem wspólnych rozmów było sformułowanie klasowej rady:
„Zanim oddasz cios (słowny), włącz skaner i sprawdź, czy pod pancerzem złości nie kryje się smutek”.
Na zakończenie zajęć cała klasa wspólnie przyjęła Złotą Zasadę Empatii, która od dziś ma przyświecać ich szkolnym relacjom: Traktujmy innych ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani!
Wierzymy, że lekcja ta zaowocuje większą uważnością na słowa i czyny w codziennym życiu szkolnym.


















