W ramach tegorocznych ferii on line od 14 do 25 lutego na profilu Facebook biblioteki publikowaliśmy ciekawostki na temat mangi i anime oraz zachęcaliśmy fanów mangi do dzielenia się z innymi swoimi ulubionymi tytułami. Prezentowaliśmy również zakupione przez nas serie mang wraz z krótkim opisem


Co to jest manga?
Manga – jap. 漫画: man – wykonane szybko, lekko, wędrujące, mimowolnie, ga – obraz, rysunek, szkic. Słowo manga jest często tłumaczone jako „niepohamowane obrazy”, „humorystyczne obrazki”.
Manga to japoński komiks, w którym okienka i strony czyta się od prawej do lewej, tak jak w tradycyjnym japońskim piśmie, przez co mangę przegląda się od ostatniej kartki do pierwszej.
W Japonii, skąd manga się wywodzi, cieszy się ona olbrzymią popularnością, czytają ją zarówno dzieci jak i poważni biznesmeni „pod krawatem” jadący rano metrem do pracy. Nikt nie patrzy się na nich krzywo, bo czytanie komiksów w Japonii jest czymś normalnym i codziennym.
Słowo „manga” weszło do powszechnego obiegu w XIX w., kiedy jeden z najsłynniejszych japońskich artystów – Hokusai, wydał swoje zbiorcze szkice pod nazwą „Edehon Hokusai Manga” („Manga Hokusaia do nauki rysowania”), zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników Hokusaia, które miały służyć jego uczniom za modele.


Czym różni się „manga” od „anime”? Jak się okazuje wiele osób ma problem z rozróżnieniem tych dwóch pojęć.
Manga (jap. 漫画) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. Manga wyewoluowała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron.
Anime (jap. アニメ) – skrócone angielskie słowo animation oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. Co ciekawe uwielbiana przez wielu „Pszczółka Maja” i „Muminki” zostały stworzone przez japońskich twórców animacji i jest zaliczane do anime.




Nowe mangi w ofercie naszej biblioteki