Jak żyć bez plastiku od samego rana? Czy da się zrobić nieplastikowe zakupy? Co z popularnymi foliówkami i jak gotować, by nie generować sterty plastikowych śmieci?
Doświadczenia ekobibliotekarki są bardzo różne. Odwiedziła dziś sześć sklepów, w każdym pytając o zakup pieczywa bez folii. Wyniki są bardzo różne: w dwóch sklepach absolutnie nie ma takiej możliwości, w dwóch są papierowe torby, ale… tylko na życzenie klienta lub z foliową wstawką (co utrudnia recykling papieru), w dwóch są dostępne papierowe torebki bez ograniczeń lub po prostu papier. Pyszną drożdżówkę ze śliwkami kupiła w swoją własną torebkę przyniesioną z domu.

Foliowe woreczki… temat rzeka. Lekkie, praktyczne, prawie niewidoczne, a jednak tworzą tony śmieci. Można je zastąpić „firankowymi” woreczkami; przygotowane samodzielnie lub gotowe, szczególnie praktyczne są woskowijki – idealne do przechowywania lub transportowania produktów spożywczych, nawet tych „mokrych”.

Za pomocą woreczków firankowych łatwo zrobimy zakupy w warzywniaku, owoce i warzywa to jeszcze w większości produkty nie wymuszające na nas folii, szczególnie te z małych sklepików.
Niestety bardzo trudno jest kupić nabiał nie kupując plastiku. Mleko, jogurty, kefir, serki do smarowania wszystko to generuje stosy plastikowych śmieci. Twaróg i żółty ser można kupić bez opakowania, ale tylko jeśli wcześniej zabrało ze sobą własny pojemnik i tylko w sklepie wielkopowierzchniowym. W małym osiedlowym nie miałam szansy. Jedynie jajka, które też możemy zaliczyć do nabiału, leżą sobie spokojnie w kartonowych wytłaczankach.

Domowe gotowanie sposobem na ekologiczną kuchnię? Na pewno, ale czy obyło się bez plastiku? – niestety nie.

Produkty użyte do przygotowania smacznej szarlotki to:
– jajka (tekturowa wytłaczanka)
– mąka (torebka papierowa)
– masło (opakowane foliowe)
– proszek do pieczenia (torebka papierowa foliowana)
– kisiel (torebka papierowa foliowana)
– cukier (opakowanie papierowe)
– śmietana (kubeczek plastikowy)
– jabłuszka z ogrodu
Ważne jest w tej sytuacji uświadomienie sobie tej prostej zależności, które prowadzi do oczywistego wniosku: najlepszym sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska jest segregowanie odpadów w taki sposób, by plastik trafiał do odpowiedniego kontenera i dostawał nowe życie, zamiast zanieczyszczać środowisko.