„Hrubieszów – dzielimy się wspomnieniami” – styczeń

Sto lat temu mieszkańcy Polski podpisywali się na kartach, które po odesłaniu do Warszawy stworzyły 111 tomów Deklaracji Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych – dokument będący wyrazem wdzięczności za pomoc materialną USA dla Polski po I wojnie światowej. Deklaracja została podpisana przez blisko 1,3 miliona osób, została złożona na ręce prezydenta USA, następnie umieszczona w Bibliotece Kongresu USA.

Na jej kartach można spróbować znaleźć własnych przodków oraz poszukać miejscowości bliskich sercu, w naszym przypadku oczywiście Hrubieszowa.

Deklaracji i krótkiej wyprawie do lat 20. ubiegłego wieku poświęciliśmy styczniowe spotkanie z cyklu „Hrubieszów – dzielimy się wspomnieniami”.

Więcej o inicjatywie stworzenia deklaracji można poczytać na portalu Fundacja Ośrodka KARTA: www.polska1926.pl


opublikowano: