„Informacje lokalne, jak je zbierać i upowszechniać” to temat drugiego ze szkoleń, zorganizowanego przez MBP w Hrubieszowie dla swojej kadry bibliotekarskiej oraz bibliotekarzy placówek partnerskich z Uchań, Werbkowic i Trzeszczan.
Program szkolenia opierał się na wiedzy zdobytej na szkoleniu specjalistycznym, w którym uczestniczyły pracownice MBP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek oraz na informacjach uzyskanych podczas spotkania z Fundacją Ośrodka KARTA.
Uczestnicy szkolenia w Hrubieszowie definiowali informacje lokalne, zastanawiali się jak je gromadzić, opracowywać, udostępniać i wykorzystywać, a także poznali zasady działania Centralnych Archiwów Tradycji Lokalnej (CATL). Szkolenie prowadzone było metodami aktywnymi, więc nie zabrakło również praktycznych zadań. W większości odnosiły się one do zastosowania zbiorów regionalnych w pracy animacyjnej z czytelnikiem. Dobrym materiałem szkoleniowym, który również może być wykorzystany w codziennej pracy, są legendy odnoszące się do tradycji i historii miejscowośc,i z których pochodzimy. Na ich podstawie można planować różnorodne formy pracy z czytelnikiem. W spotkaniu nie zabrakło również przestrzeni do wymiany doświadczeń, dyskusji i pytań. Znaleziono wiele płaszczyzn współpracy poza salą ćwiczeniową.
Szkolenie prowadziły Jolanta Janiec i Katarzyna Suchecka, pracownice MBP w Hrubieszowie.





