Konkurs Recytatorski 2009

Bardzo ważne jest, aby dzieci i młodzież świadoma była, a wręcz współtworzyła oblicze miejsca, z którego pochodzi. Mając to na uwadze Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie w dniu 21 X 2009 roku, już po raz ósmy, zorganizowała Konkurs Recytatorski Ziemia Hrubieszowska w poezji i prozie.

Intencją organizatorów rokrocznie jest ukazanie tradycji i piękna Ziemi Hrubieszowskiej, a celem – krzewienie idei regionalizmu, ukazanie historii i piękna Ziemi Hrubieszowskiej oraz stworzenie warunków do szerszego zaprezentowania poezji i prozy twórców związanych z naszym regionem.

Józef Czechowicz kiedyś pięknie powiedział, iż „odbudować w wyobraźni rzeczy, których już nie ma i dopełnić nimi obraz rzeczywistości – to piękne zadanie…”, recytatorzy VIII finału konkursu podjęli się go i osiągnęli sukces. Dostarczyli słuchaczom wielu chwil wzruszeń i refleksji, niejednokrotnie poprowadzili do świata wewnętrznych przeżyć, jednocześnie przybliżając inny świat – świat dziedzictwa kulturowego miejsca, w którym żyjemy. To bardzo cenny dar w czasach nastawionych na konsumpcję, szybkie tempo życia i karierę.

Uczestnicy przesłuchań konkursowych udowodnili, że czasami warto przystanąć w biegu, rozejrzeć się i zastanowić, dostrzec to, co nas otacza, gdyż żyjemy w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski; wyrecytowane strofy rodzimych poetów w pełni to potwierdzają. Uczestnicy Konkursu prezentowali się w następujących kategoriach:

A – uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych 
B – uczniowie gimnazjów 
C – uczniowie szkół średnich
D – wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego; uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej 

W przesłuchaniach finałowych Jury zaprezentowało się 44 osoby. Po wnikliwej analizie wszystkich prezentacji Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić: 

1. Barbarę Marut – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Hrubieszowie 
2. Paulinę Kidyba – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Hrubieszowie 
3. Igę Rybak – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Hrubieszowie 
4 Magdalenę Mięczak – ZS Nr 2 Liceum Ogólnokształcące w Hrubieszowie 

oraz wyróżnić: 

1. Adę Niebrzegowską – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Hrubieszowie 
2. Annę Radomską – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Hrubieszowie 
3. Ewę Czarnecką – ZS Nr 2 Gimnazjum Publiczne w Hrubieszowie 
4. Martynę Witkowską – Gimnazjum Nr 2 w Hrubieszowie 
5. Maję Wiśniewską – ZS Nr 3 w Hrubieszowie 
6. Pawła Nizioł – WTZ Oszczów 
7. Annę Zimoląg – WTZ Oszczów 
8. Patrycję Szczepańską – SOSW 
9. Ewę Opszyńską – SOSW

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Hrubieszowa, a uczestnicy pamiątkowe podziękowania z udział w konkursie. 

Po raz kolejny recytatorzy za pośrednictwem pięknych słów uwrażliwili uczestników spotkania na piękno Ziemi Hrubieszowskiej. To z nią związane są historie, miejsca, ludzie … a zaprezentowane teksty przypomniały o tym i wyraziły nasz szacunek. Stały się one dla słuchaczy swoistym punktem odniesienia, dzięki któremu zrozumieją inne historie, inne wiersze i prozę, a wraz z nimi miejsca i ludzi. To spotkanie finałowe wzbogaciło nie tylko recytatorów, ale wszystkich uczestników o wiedzę i wzruszenia. Mam nadzieję, że za rok to powtórzymy…


opublikowano: