Maraton głośnego czytania 2012

Obalenie mitu, że czytanie odchodzi do lamusa stało się faktem. Hrubieszowianie czytali wspólnie świętując jubileusz 90 urodzin Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie.

Idea narodziła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Organizatorzy poszukiwali niekonwencjonalnych form obchodu jubileuszu, a że biblioteki publiczne są dobrem społecznym, więc świętowano razem z całą społecznością Hrubieszowa. 22 kwietnia o godz. 14.00 wystartował 24 godzinny Maraton Głośnego Czytania. Z głośników ustawionych w oknach Hrubieszowskiego Domu Kultury przez 24 godziny w miasto płynęły słowa zaczerpnięte z kanonu literatury światowej. W podsumowaniu okazało się, że jednym z najpopularniejszych autorów Maratonu okazał się Andrzej Pilipiuk, natomiast Pan Tadeusz Adama Mickiewicza stał się najpoczytniejszym tytułem. Idea była taka, że uczestnicy maratonu mogli przyjść z własną książką i wybranym fragmentem, mogli wybrać coś z kanonu przygotowanego przez bibliotekę, niekoniecznie musieli czytać, mogli wspierać akcję będąc w miejscu czytania. I właśnie Pan Tadeusz okazał się przebojem. Sięgnęło po niego 5 osób, w różnym czasie, w różnym wieku, po różne fragmenty.

Zamknięcie maratonu nastąpiło o godzinie 14.00 23 kwietnia, na który to dzień przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Reasumując w przedsięwzięciu aktywnie wzięło udział 259 osób, w tym 145 w roli lektorów. Przedsięwzięcie nie miało by takiej rangi i wymiaru, gdyby nie pomoc partnerów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło swoje poparcie dofinansowując wniosek biblioteki. HDK nieodpłatnie udostępnił pomieszczenia, Warsztaty Terapii Zajęciowej czynnie włączyły się w przygotowanie scenografii i identyfikację imprezy, a Niepubliczne Przedszkole Specjalne, działające przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych, wypożyczyło bibliotece niezwykle kolorowy plac zabaw i odpoczynku, który cieszył się ogromną popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Świetnie w nim czuła się również młodzież, która w godz. 21.00 – 8.00 rano wykorzystywała tę przestrzeń na czytanie i regenerację. Nieoceniona okazała się pomoc Związku Strzeleckiego, którego członkowie przez 25 godzin towarzyszyli ekipie biblioteki pomagając zagospodarować przestrzeń oraz strzegąc bezpieczeństwa uczestników maratonu, a na koniec imprezy jeszcze znaleźli siłę, by czynnie włączyć się w porządkowanie miejsca maratonu. Wiernymi orędownikami byli również: Portal LUBIEHRUBIE, Spółdzielczy Klub Kultury „Słoneczko”, Młodzieżowa Rada Miasta, radny Andrzej Podlewski, Biblioteka Pedagogiczna, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum, Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury, przedszkola i szkoły oraz niesamowici wolontariusze, którzy w zależności od zgody rodziców mogli towarzyszyć imprezie kilka godzin, a niektórzy dzielnie trwali od początku do końca maratonu. Nieoceniona była również pomoc sponsorów: VIVA CLUB-u, piekarni R. Sucheckiego, A. M. Końca i S. Gietki oraz zakładów mięsnych: Wrębiak i Witkowski, J. Wojczuk – to m. in. dzięki nim uczestnicy maratonu mieli siłę i wytrwałość, by kreować z biblioteką modę na czytanie. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


opublikowano: