Międzynarodowe Drzewo Życzeń w naszej bibliotece. Za nami akcja „Czytanie na Polanie”!

Nasza biblioteka po raz kolejny włączyła się w Międzynarodową Akcję „Czytanie na Polanie”, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Katarzyna Paliga -nauczyciel oraz bibliotekarz. Skala tegorocznej edycji pokazuje, jak wielką moc ma wspólne czytanie – do akcji napłynęło ponad 2600 zgłoszeń z aż 22 krajów położonych na 3 kontynentach.

W tym roku nasze lokalne wydarzenie nosiło tytuł „Słuchaj, co szepczą drzewa”, a literackim przewodnikiem spotkania stała się niezwykła książka pt. „Drzewo życzeń”.

W czytelniczej przygodzie towarzyszyli nam wyjątkowi goście – uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Od wyobraźni do tradycji

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej dyskusji. Zadaliśmy dzieciom pytania: O czym rozmawiają drzewa? oraz Gdyby potrafiły mówić naszym językiem, co by nam opowiedziały? Wprowadziło to uczestników w temat głębokiej więzi człowieka z naturą. Drugoklasiści poznali także fascynującą tradycję, obecną w wielu kulturach na całym świecie – od dalekiej Japonii po zieloną Irlandię. Dowiedzieli się, że ludzie od wieków zawiązują na gałęziach drzew wstążki, powierzając im swoje najskrytsze marzenia.

W trakcie głośnego czytania dzieci miały okazję poznać bohatera książki, który takie sekrety zbiera już od bardzo wielu lat.

Z polany na dywan

Choć całe wydarzenie rozpoczęło się w malowniczych okolicznościach przyrody na naszej „bibliotecznej polanie”, pogoda miała wobec nas inne plany. Deszcz zmusił nas do modyfikacji założeń, ale nie ostudził zapału! „Czytanie na polanie” sprawnie i w radosnej atmosferze zamieniliśmy w „Czytanie na dywanie”.

Lektura wywołała wśród dzieci mnóstwo emocji i skłoniła do ważnych wniosków. Po wysłuchaniu książki wszyscy zgodnie uznali, że najważniejszymi słowami na świecie, o których zawsze należy pamiętać, są PRZYJAŹŃ oraz GOŚCINNOŚĆ.

Globalne życzenia na kolorowych wstążkach

Zwieńczeniem spotkania był warsztat twórczy. Z racji międzynarodowego charakteru akcji, zadanie miało wymiar globalny. Każdy uczeń miał za zadanie sformułować

i zapisać jedno wyjątkowe, uniwersalne życzenie – dla całego świata, dla naszej planety oraz dla wszystkich dzieci żyjących na globie. Na kolorowych wstążkach pojawiły się niezwykle mądre i wzruszające słowa.

Wstążki zostały uroczyście zawiązane, dzięki czemu na naszej bibliotecznej przestrzeni powstało jedyne w swoim rodzaju Międzynarodowe Drzewo Życzeń.

Serdecznie dziękujemy uczniom klasy 2a z SP1 za wspaniałą postawę, wrażliwość

i zaangażowanie w akcję! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.


opublikowano: