Mieszkańców i miłośników historii Hrubieszowa chcemy obdarować wspomnieniami o naszym mieście. Konstanty Marian Mścisław Stecki i jego Pamiętniki zatytułowane „Hrubieszów. Ileż wspomnień nazwa ta wywołuje!” w wersji audio czekają na wysłuchanie. Jak można dotrzeć do Pamiętników? Mieszkańców Hrubieszowa i okolic, którzy chcą mieć materialną wersję do domowej kolekcji zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej Filii – darmowy egzemplarz audiobooka do odebrania dla każdej zainteresowanej osoby.
Wolisz wersję cyfrową? Masz problem z fizycznym dotarciem do Biblioteki? Poniżej znajdziesz wersję cyfrową.
Całość wydawnictwa:
Całość wydawnictwa podzielona na rozdziały:
https://mbphrubieszow.pl/audiobook/wstep_i_biogram.mp3
https://mbphrubieszow.pl/audiobook/rozdzial_1.mp3
https://mbphrubieszow.pl/audiobook/rozdzial_2.mp3
https://mbphrubieszow.pl/audiobook/rozdzial_3.mp3
Całość wydawnictwa do pobrania:
https://mbphrubieszow.pl/audiobook/stecki_pamietniki.7z
E-book pięknego wydania książki dostępny jest pod linkiem:
https://www.mbphrubieszow.pl/stecki_pamietniki.pdf
Lektorka – Beata Panasiewicz
Realizacja, montaż i oprawa muzyczna – Krzysztof Słupski
Format: mp3, czas: 5 godzin i 23 minuty.
Czego możesz się spodziewać po wydawnictwie?
Cytujemy słowo wstępne towarzyszące książce i nagraniu:
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie przez kilka lat czyniła starania o wydanie wspomnień Konstantego M. M. Steckiego, które dotychczas były znane w okrojonej wersji dość wąskiemu gronu odbiorców. Uznaliśmy, że warto przedstawić Hrubieszów oczami tego autora. Urzekł nas język, atmosfera wspomnień, szczegóły, które jak migawki kliszy przenoszą czytających do realiów życia mieszkańców miasta w XIX wieku.
Oddając książkę w ręce czytelnika, wypełniamy też wolę autora, który w ostatnich latach swojego życia czynił starania, by wydać swój pamiętnik. Udało się te plany zrealizować w 2022 roku i mamy nadzieję, że lektura zapewni wszystkim czytającym same dobre wrażenia.
Konstanty M. M. Stecki spisał swoje wspomnienia na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, z niezwykłą starannością nakreślił obraz czasów od najwcześniejszych zapisów swojej pamięci aż po kres życia. Publikacja, którą prezentujemy, stanowi fragment całości, który dotyczy lat 1885–1900, czyli okresu pobytu autora w Hrubieszowie (od urodzenia do wyjazdu do Siedlec w celu kontynuowania nauki). Wydając wspomnienia, staraliśmy się nie ingerować w treść maszynopisu i tym samym wiernie oddać jego pierwotną formę, tak jak został on przygotowany do druku przez autora. Jednocześnie podjęliśmy starania, by do czytelnika trafiła lektura zrozumiała i przystępna w trzeciej dekadzie XXI wieku (…). Nie ingerowaliśmy w styl, dobór słów czy sposób zapisu zgodny z normami czasów, w jakich żył autor.
Pamiętnik pozwala poznać Hrubieszów z końca XIX wieku, opisany z niebywałym pietyzmem i uczuciem. Można odnaleźć w nim to, co ukształtowało autora jako człowieka: pierwsze sygnały rodzącej się miłości do przyrody, obowiązkowość wyniesioną z domu rodzinnego, w którym priorytetem w wychowaniu była postawa uczciwości i poczucia obowiązku wobec innych, ale też umiłowanie literatury i historii. Konstanty M. M. Stecki wiele miejsca poświęca atmosferze i realiom życia w wielokulturowym Hrubieszowie. Opowiada o życiu codziennym mieszkańców, układach społecznych, zwyczajach, przeplataniu się obyczajowości osób prawosławnych, wyznania mojżeszowego i wiernych Kościoła katolickiego.
Opis pracy ojca autora w szpitalu, jego prywatnej praktyki oraz działań na rzecz lokalnej społeczności kształtuje obraz warunków życia i problemów, z jakimi borykali się wówczas mieszkańcy Hrubieszowa i okolic. Niezwykłe są opisy zarówno realiów szkolnych z okresu panowania caratu, jak i prowadzenia domu zgodnie z zasadami gospodarności czy też nierówności społecznych widzianych oczyma młodego człowieka. Pamiętnik Konstantego Steckiego jest nieocenionym źródłem do dziejów Hrubieszowa. Zawiera wiele istotnych wątków dotyczących wielokulturowości. Cenne są uwagi o hrubieszowskich podziemiach, obiektach rozpoznawalnych na mapie miasta czy o zasłużonych hrubieszowianach. W pamiętniku pojawia się również temat przyjaźni ojca autora, lekarza Konstantego Steckiego, z urodzonym właśnie w Hrubieszowie – Bolesławem Prusem. Przy tej okazji możemy zapoznać się z nieznanymi wątkami z życia pisarza.
Warto zwrócić uwagę na język, którym autor opisuje dawny Hrubieszów. Staranny, klarowny, obfitujący w osobiste wzruszenia. Ta pamiętnikarska retrospekcja pełna szczegółowych, szczerze kreślonych opisów ludzi i sytuacji, poddawana subiektywnej ocenie, tworzy oryginalne świadectwo minionych czasów w kresowym miasteczku.
*
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie serdecznie dziękuje rodzinie Autora za pomoc w realizacji zadania. Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć Pani Annie Arczyńskiej za udostępnienie maszynopisu i rodzinnych fotografii oraz za podzielenie się osobistymi wspomnieniami o Dziadku.
Publikacja towarzyszy obchodom stulecia istnienia bibliotek publicznych w Hrubieszowie i powstała dzięki dotacji celowej UM w Hrubieszowie na realizację zadania pn. „Opracowanie i wydanie publikacji nt. historycznego wyglądu Hrubieszowa” realizowanego w ramach projektu pn. „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.



