Żywa pamięć w bibliotece – założenie i zasoby Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie – relacja ze spotkania 7 marca 2012 r.
Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.
— Cyceron
Program spotkania w sprawie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przewidywał przedstawienie zgromadzonym gościom głównych założeń tego projektu, przybliżenie 30-letniej działalności Ośrodka KARTA, wręczenie podziękowań ofiarodawcom archiwaliów oraz ogłoszenie dwóch konkursów historycznych. Wszystkie punkty programu udało się wypełnić. Na spotkanie zorganizowane 7 marca 2012 r. w kawiarni HDK przez Miejską Bibliotekę Publiczną przybyła większość zaproszonych gości, wśród nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, instytucji kultury, stowarzyszeń i zrzeszeń działających na terenie Hrubieszowa, nauczyciele i bibliotekarze powiatu hrubieszowskiego oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Po powitaniu zgromadzonych gości, dyrektor MBP Halina Kurek oddała głos przedstawicielce Ośrodka KARTA z Warszawy – Katarzynie Ziętal. Przybliżyła ona historię powstawania i działalności Ośrodka na przestrzeni ostatnich 30 lat, aż do chwili, w której stał się on inicjatorem tworzenia społecznych archiwów przy małych bibliotekach w całym kraju. Jedną z 60 takich bibliotek jest od 2010 r. właśnie Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie. Pozyskane dotychczas materiały oraz sposób funkcjonowania strony hrubieszow.archiwa.org przedstawiła Katarzyna Suchecka – pracownik biblioteki odpowiedzialny za realizację projektu CATL. Bardzo przyjemną chwilą spotkania było wręczenie podziękowań osobom, bez udziału których zbiory archiwum byłyby puste. Słowami wdzięczności obdarowano ofiarodawców fotografii, dokumentów i relacji nagranych w wersji audio. Autorce jednego z nagrań – Izabeli Sławińskiej – podziękowanie zostanie przesłane drogą pocztową wraz z życzeniami z okazji przypadającej wkrótce 90 rocznicy jej urodzin.
Pod koniec spotkania przedstawione zostały zasady VII edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Ziemi Hrubieszowskiej i Ludziach z Nią Związanych oraz ogłaszanego po raz pierwszy Konkursu Historycznego CATL 2012. Regulaminy obu konkursów dopobrania znajdują się poniżej, po ich wersję drukowaną można zgłosić się bezpośrednio do biblioteki.
Goście spotkania zostali zapoznani z założeniami i zbiorami Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej oraz zachęceni do wzięcia udziału w konkursie, ale przede wszystkim zaproszeni do aktywnego włączenia się w tworzenie tego społecznego archiwum na terenie hrubieszowszczyzny. Do stworzenia wspólnymi siłami wirtualnej księgi historii regionu, do której każdy będzie miał dostęp przez Internet albo na miejscu w bibliotece. Do ratowania materiałów historycznych obrazujących życie codzienne mieszkańców hrubieszowszczyzny, zmieniającej się architektury oraz małych i wielkich wydarzeń w przeszłości miasta, z których korzystać będą młodsze pokolenia, uczniowie i studenci, regionaliści oraz wszyscy, którym ta ziemia jest bliska, choć mieszkają już bardzo daleko od niej.
Relacji ze spotkania można wysłuchać w najbliższej audycji Radia RTM – Staszic, do czego zachęcamy mieszkańców Hrubieszowa zainteresowanych tworzeniem lokalnych archiwów.





















