Wspomnienia A. Wiatrowskiego w kwartalniku KARTA

W najnowszym kwartalniku Ośrodka KARTA, z którym współpracuje nasza biblioteka przy projekcie CATL, ukazały się fragmenty wspomnień A. Wiatrowskiego, dotyczące unitów, ich obecności i burzliwych dziejów na Hrubieszowszczyźnie. Artykuł wzbogacony został fotografiami pochodzącymi z hrubieszowskiego Muzeum oraz z zasobów CATL.

Kilkadziesiąt lat temu Antoni Wiatrowski spisał swoje wspomnienia na temat życia w Hrubieszowie w latach swojej młodości. Urodził się 1 czerwca 1989 r. co oznacza, że opisany przez niego okres ma już ponad 100 lat i dotyczy często mało znanej historii naszego regionu.

Maszynopis tych wspomnień przechowywany jest obecnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Towarzystwie Regionalnym Hrubieszowskim. Jego fragmenty publikowane były dotychczas tylko przez Biuletyn TRH.

  Antoni Wiatrowski urodził się 1 czerwca 1889r. w rodzinie opornych unitów, którzy wychowali syna w wierze i przywiązaniu do kościoła. W rodzinnym mieście przebywał do 1919r. Już jako człowiek żonaty przeniósł się do Lublina, gdzie uczył w Szkole Rzemiosł im. Syroczyńskiego i Gimnazjum Lubelskim. Wykonując obowiązki nauczyciela studiował jednocześnie historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Hrubieszowa, z którym czuł się związany myślą i sercem, w 1925r. założył Szkołę Rzemieślniczą Sejmiku Hrubieszowskiego i został jej pierwszym dyrektorem. W 1929r. wyjechał z rodziną do Olkusza, podejmując tam pracę w Szkole Rzemiosł Przemysłowych. W 1945r. po raz trzeci wrócił do rodzinnego miasta. Organizował Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. Bolesława Prusa. Zmarł 28 grudnia 1957 roku.
      Był humanistą i historykiem, i to nie tylko z uwagi na ukończone studia, lecz z urodzenia i charakteru, sposobu patrzenia na świat, stosunku do otoczenia i ludzi. Regionalista Ziemi Hrubieszowskiej i Olkulskiej. Gromadził pamiątki dotyczące historii i geografii tych regionów. W wyniku podjętych prac oprócz monografii Hrubieszowa wydał broszurkę „Kościół podominikański w Hrubieszowie” oraz „Ilustrowany Przewodnik po Ziemi Olkuskiej”. W uznaniu wielkiego wkładu pracy w wydobywaniu mroków przeszłości Hrubieszowa Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie ufundowało tablicę pamiątkową w kościele parafialnym w Hrubieszowie z okazji 100 rocznicy urodzin Wiatrowskiego oraz wybiło pamiątkowy medal z Jego podobizną.

Źródło:Starostwo Powiatowe


opublikowano: